Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co si předem rozmyslet

8. 12. 2006
 

Co si předem rozmyslet

0537_W3569.gif

Ještě dřív než dáte samici k samcovi, je důležité si rozmyslet několik věcí:

- Je samičce více než 5-6 měsíců a méně než 11 měsíců? (Jediné vhodné období pro PRVNÍ vrh)

- Má samička váhu přes 400g? (Při menší hmotnosti by nezvládla porod)

- Víte co uděláte s mláďaty? (Pokud si je ovšem nechcete všechny nechat)

- Máte  dost času se o březí samičku  a mláďata starat? (Připravte se na častější kydání)

- Máte dost místa pro mladé? (Jedna klec je na devět morčat trochu malá, ne?)

- Jsou obě morčata zdravá? (Připouštění nemocných morčat neryskujte! Samice a mláďata by to nemusela zvládnout. )

 

Rozmnožování

Když si budete chtít rozšířit chov, musíte k sobě samičku a samečka připustit aspoň na měsíc, protože samička nemůže být oplodněna každý den. Má totiž jen jediný den asi za 16 dní říji. V ten den ji může sameček oplodnit. Říje trvá 24 hodin, tedy jeden den a samiččino chování poznáme podle ,,vrčení", které známe od samečků. Někdy se dá také říje rozpoznat tak, že když se dotknete zadečku samičky, neohání se a neutíká, ale vytrčí zadeček dozadu a ,,vrká". Samička si také někdy při říji ,,hraje na samečka" a snaží se vyskočit na své spolubydlící. Vždycky dávejte samičku k samci, ne naopak. Samec je v domácím prostředí a má to na páření vliv. Sameček může už od věku 6-7 týdnů, ale je doporučeno počkat asi do věku 5 měsíců. Samička je schopna zabřeznout už ve věku 4-5 týdnů, ale i to je pro ně extrém a samička by to nemusela zvládnout, proto počkejte do věku asi 5-6 měsíců, kdy je dobrý věk pro první páření. Pokud se ještě samička nepářila, je nejpozdější hranicí prvního zabřeznutí 11 měsíců. Pokud by poprvé zabřezla po tomto termínu, riskujete komplikovaný porod nebo dokonce smrt samice i mláďat, neboť se její pochva uzavírá. Poslední páření by mělo proběhnout s ohledem na věk samičky a její zdravotní stav. Samička musí být v dobré kondici a zdravá, měla by vážit nejméně 500g. Ale také by neměla být příliš obézní. Je dobré dát samici k samci k sobě asi na měsíc, pro jistotu.

Každému páření předcházejí námluvy. Sameček je zkouší hned při prvním setkání se samičkou. Chodí kolem ní dlouhý houpavým krokem, hlasitě ,,vrčí" a zkouší se dotknout samičky. Poté mohou nadejít dvě možnosti:

a) Když samička nemá říji, začne od sebe samečka odhánět zuby, kvičením a uskakováním a když se jí sameček pokusí nakrýt, vystřikuje po něm moč. Sameček brzy pochopí že toto páření nemá šanci, ale vždy to zkouší znovu a znovu.

b) Když samička má říji, nechá samečka v námluvách pokračovat. Sice se to neobejde bez kvikotu. Samička se občas po samci jemě ožene a šťípne ho do ucha nebo do čumáku, ale samečka to neodradí a pomalu zmenšuje kruhy kolem samičky. Někdy se přilepí oba těsně k sobě a s hlasitým kvikotem běhají ve velkých kruzích. Sameček se o ní otírá, parfémuje ji močí a roztírá ji na ní. Ale samička se nebrání a čeká. Pak se sameček s neočekávaným spěchem rozběhne a vyskočí na samičku a rychle ji kryje. To pak opakuje ještě několikrát.

Obrazek

Když máte domácí mazlíky, bývá celkem jedno, jakou samičku a samce k sobě připustíte. Vyberete pěkná plemena i barvy a s napětím čekáte jak budou vypadat malá morčátka. Ale při šlechtěných a drahých morčatech si lhostejnost nemůžete dovolit a musíte pečlivě vybírat plemena i barvy a vědět jaká morčátka se mají narodit. Jedná se o genetiku, o které toho moc nevíme, protože chováme nešlechtěná, ale přesto krásná morčátka. Pokud proběhlo páření úspěšně, samička zabřezne a můžete se těšit na nové přírůstky.

 

Březost:

Pokud se samečkovi podařilo samičku oplodnit, v jejím bříšku se pomalu začne vyvíjet jedno, dvě, ale taky třeba sedm malých morčátek. Obvykle při prvním nakrytí jich bývá méně, asi dvě. Počet mláďátek také částečně ovlivňuje krmení samice před nakrytím. To znamená že když bude samice hodně živená, bude pravděpodobně víc mláďat, ale nikdy se to nedá s určitostí  tvrdit. Březost trvá přibližně 2 měsíce od nakrytí. Pokud to nevíte přesně, můžete se nechat překvapit. :-) Ale ani délka březosti se nedá stanovit přesně. Čas porodu se řídí počtem mláďat. Čím více je mláďat, tím dříve samice porodí a bude kratší březost.

 

 

Porod

Po té dlouhé době čekání a péče konečně nastane porod. Samička vycítí stahy a začne se připravovat a čistit. Většinou se uchýlí na místo kde se cítí nejbezpečnější. Do domku, do rohu nebo do hnízda ze sena. Mláďata se vždycky narodí osrstěná, vidí a slyší a brzy po porodu se snaží chodit. Před porodem se samice nahrbí a pomáhá mláďěti na svět. Mládě je zabaleno v plodovém obalu, který samice hned rozkousne a sežere. To je také jediný případ v životě morčete býložravce. Po každém narozeném morčátku ještě vyjde placenta, kterou samice také sežere. Po porodu samice morčátka pečlivě čistí od krve, tím podporuje také krevní oběh a dýchání a masíruje morčátko. Po porodu je dobré vyčistit zakrvácenou podestýlku, ale nechat mláďátka a samici co nejvíce v klidu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

a ked uz ma okol 11 mesiacov

(Martina, 27. 6. 2007 21:46)

prave som dala svoju morcicu k morcakovi... kupili sme ju v zari 2006, bola sice velmi malinka ale neviem aka bola stara... takze ratam tak ze by mohla mat okolo 10 mesiacov... ze mi pri porode nezdochne aj s mladatkami.. mate niekto takuto skusenost? Skoncilo sa to dobre?